V 1. kole ankety hlasovalo celkem 210 členů Klubu sportovních novinářů. Právo hlasovat v anketě mají pouze členové Klubu sportovních novinářů ČR.

Hlasování sportovních novinářů je dvoukolové. V prvním kole rozhodli sportovní novináři svými hlasy o nominaci 10 jednotlivců a 3 kolektivů postupujících do druhého kola. Ve druhém kole pak z těchto deseti nominovaných jednotlivců vzejde konečné pořadí v anketě Sportovec roku.

Stejným způsobem je určeno i pořadí tří nejlepších kolektivů za rok 2019.

SCHÉMA PROJEKTU

Sportovec roku = odborná novinářská anketa KSN

 • jednotlivci
 • kolektivy
 • Sportovní legenda – Cena Emila Zátopka

Junior roku = vyhlašuje Nadace české sportovní reprezentace

VÝSLEDKY 1. KOLA ANKETY

JEDNOTLIVCI

10 nominovaných jednotlivců pro 2. kolo

(bez bodových zisků, v abecedním pořadí)

 • KRPÁLEK LUKÁŠ judo
 • LEDECKÁ ESTER snowboarding, lyže
 • ONDRA ADAM sportovní lezení
 • PASTRŇÁK DAVID hokej
 • PLÍŠKOVÁ KAROLÍNA tenis
 • PRSKAVEC JIŘÍ vodní slalom
 • SÁBLÍKOVÁ MARTINA rychlobruslení
 • SAMKOVÁ EVA snowboarding
 • SATORANSKÝ TOMÁŠ basketbal
 • STRÝCOVÁ BARBORA tenis

DALŠÍ POŘADÍ – JEDNOTLIVCI:

 1. Petra Kvitová tenis 415 b.
 2. Tomáš Souček fotbal 366
 3. Markéta Davidová biatlon 326
 4. Josef Dostál kanoistika 137
 5. Markéta Vondroušová tenis 137
 6. Martin Šonka letecká akrobacie 116
 7. Tomáš Nýdrle sportovní střelba  109
 8. Zdeněk Štybar cyklistika 109
 9. Jaromír Jágr hokej 80
 10. Jakub Voráček hokej 64
 11. Ondřej Kolář fotbal 60
 12. Amálie Hilgertová vodní slalom 59
 13. Vít Přindiš vodní slalom 59
 14. Alex Král fotbal 53
 15. Tomáš Bábek cyklistika 44

KOLEKTIVY

3 nominované kolektivy pro 2. kolo

(bez bodových zisků, v abecedním pořadí)

 • BASKETBAL  reprezentace ČR muži
 • FOTBAL  reprezentace ČR muži
 • FOTBAL  SK Slavia Praha

 DALŠÍ POŘADÍ – KOLEKTIVY:

 1. Basketbalistky  USK Praha 71
 2. Hokejisté ČR  45
 3. Baseballisté ČR  35
 4. Hlídka ČR 3xK1 slalom (Prskavec, Přindiš a Hradilek)  27
 5. Štafeta běžců na 4×100 metrů (Stromšík, Veleba, Jirka, Záleský)  15

ZAJÍMAVOSTI

Mezi nominovanými je pět mistrů světa. Rychlobruslařka Martina Sáblíková vybojovala na světovém šampionátu hned tři zlaté medaile (víceboj, 3000 a 5000 metrů), judista Lukáš Krpálek vyhrál titul v těžké váze nad 100 kilogramů, sportovní lezec Adam Ondra v lezení na obtížnost, Eva Samková dominovala snowboardcrossu a vodní slalomář Jiří Prskavec byl zlatý mezi kajakáři.

Ester Ledecká vyhrála celkové pořadí Světového poháru v alpském snowboardingu. Tenistka Karolína Plíšková zakončila sezonu jako světová dvojka a Barbora Strýcová ukončila rok dokonce jako deblová jednička.

Zbylí dva nominovaní byli členy úspěšných týmů a sami sbírali i individuální úspěchy. Tomáš Satoranský na to může navázat dokonce i v anketě Sportovec roku, protože postoupil jako jednotlivec a nominaci má i jeho tým, česká reprezentace. Hokejista David Pastrňák se dostal s Bostonem do finále Stanley Cupu.

Fotbalová reprezentace byla nominovaná za postup na Euro 2020, SK Slavia za titul a účast v Lize mistrů, basketbalisté sbírají kladné body za skvělé šesté místo na mistrovství světa.

V desítce nejlepších jednotlivců jsou tři bývalí vítězové a dva úplní nováčkové. Poměr mužů a žen je vyrovnaný pět ku pěti. Dvojí zastoupení mají tenis a snowboarding, dva sportovci reprezentují kolektivní sporty.

Bývalé šampiony v nominaci reprezentují obhájkyně Ester Ledecká, trojnásobná vítězka Martina Sáblíková (triumfovala 2007, 2009 a 2010) a poslední mužský vítěz ankety Lukáš Krpálek, Sportovec roku 2016.

Rychlobruslařka Sáblíková se mezi nejlepšími deseti sportovci objevuje už potřinácté, naopak Tomáš Satoranský a Barbora Strýcová jsou v nominaci poprvé.

Pro Strýcovou však pozvánka na závěrečné vyhlášení není žádnou novinkou, neboť už pětkrát byla členkou vítězného kolektivu, české fedcupové reprezentace. V jednotlivcích se pouze v roce 2016 umístila na 13. pozici, jinak nikdy nedostala ani jeden bod. Satoranský dosáhl svého dosavadního maxima loni, kdy byl čtrnáctý.

Z loňské elitní desítky v sestavě zůstali jen Ledecká, Pastrňák, Sáblíková a Samková. Mezi kolektivy se v tříčlenné nominaci udrželi pouze reprezentační basketbalisté.

Na hlasovacích lístcích se objevilo celkem 64 jmen jednotlivců a 19 kolektivů. Na prvním nepostupovém místě skončily tenistka Petra Kvitová a basketbalistky USK Praha. Dvojnásobné vítězce ankety Kvitové scházelo na desáté místo mezi jednotlivci 29 bodů, v kolektivech byl odstup USK rovných 20 bodů.

INFORMACE O PROJEKTU

generální partneři projektu:

Plzeňský Prazdroj, a.s.    a    TIPSPORT a.s.

Vyhlášení výsledků 61. ročníku ankety Sportovec roku 2019 proběhne v přímém televizním přenosu v pátek 20. prosince na programu ČT1 od 21:35 hodin z hotelu Hilton Prague.

Pořadem bude provázet Daniela Písařovicová. V pořadu zazní písně v podání Leny a Marka Ztraceného. Režie se již tradičně ujme Roman Petrenko.

Novinkou letošního ročníku budou originální trofeje pro oceněné sportovce ze studia Achilleas. Sklář a designér slovensko-řeckého původu, Achilleas Sdoukos, narozen 8. března 1985 v Bratislavě, navrhl a vyrobil se svým týmem krásné trofeje. Na jejich vznik se můžete podívat zde.

Celý projekt organizačně a marketingově zajišťuje již více jak 20 let společnost BPA sport marketing a.s., která má dlouholeté zkušenosti v oblasti sportovního marketingu a reklamy.

JUNIOR ROKU 2019

Letos proběhne již 24. ročník soutěže „Junior roku“, kterou vyhlašuje Česká nadace sportovní reprezentace ve spolupráci s Klubem sportovních novinářů a společností BPA sport marketing a.s. Cílem soutěže je posílit zájem mládeže o sport, motivovat juniorské reprezentanty a jejich trenéry k dosažení špičkových mezinárodních výsledků, rozšířit okruh partnerů mladých sportovců.

O titul „Junior roku 2019“ se mohou ucházet mladí sportovci, kteří v roce 2019 dosáhli věku maximálně 21 let, a kteří nepřekročili v roce 2019 věk juniora dle pravidel a sportovně technických norem svého sportovního odvětví.

Při udělení ocenění se hodnotí výsledky na olympijských hrách, na mistrovství světa nebo mistrovství Evropy seniorů, dále na mistrovství světa nebo mistrovství Evropy juniorů, hodnotí se světové a evropské rekordy seniorů a juniorů a jiné mimořádné sportovní výkony.

V minulosti dosáhli tohoto ocenění např. Lukáš Bauer, Kateřina Kůrková, Roman Kreuziger, Šárka Záhrobská, David Svoboda, Zuzana Hejnová, Martina Sáblíková nebo Lukáš Krpálek.

Nadace oslovila všechny sportovní svazy, případně jejich zastřešující organizace evidované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Termín přihlášek kandidátů byl stanoven na 15. listopad 2019. Všechny přihlášky posuzuje na zvláštním zasedání Rada expertů nadace a vybere 10 nejlepších juniorských sportovců. Z nich pak správní rada nadace, rozšířená o předsedu Klubu sportovních novinářů, určí pořadí nejlepších juniorů roku.

ODMĚNY SPORTOVCŮ A KOLEKTIVŮ

JEDNOTLIVCI

 1. místo 250 000,- Kč
 2. místo 200 000,- Kč
 3. místo 170 000,- Kč
 4. místo 140 000,- Kč
 5. místo 120 000,- Kč
 6. místo 100 000,- Kč
 7. místo   80 000,- Kč
 8. místo   70 000,- Kč
 9. místo   60 000,- Kč
 10. místo 50 000,- Kč

KOLEKTIVY

 1. místo 100 000,- Kč
 2. místo   80 000,- Kč
 3. místo 60 000,- Kč

AKREDITACE NA PŘÍMÝ TV PŘENOS

Akreditaci sportovních novinářů/fotografů provádí Klub sportovních novinářů, email: karel.felt@pravo.cz, do 15. 12. 2019.

Akreditace nesportovních novinářů/fotografů uděluje BPA sport marketing a.s., email: janisova@bpa.cz

AKREDITACE NA TISKOVÉ KONFERENCE

Členům Klubu sportovních novinářů bude umožněn vstup na tiskové konference dne 20. 12. 2019 v hotelu Hilton Prague (18:30 a 23:00 hodin) po předložení platného průkazu. Ostatním (nesportovním) novinářům po předložení potvrzené akreditace od BPA sport marketing a.s., email: janisova@bpa.cz