Slavnostní vyhlášení výsledků novinářské ankety Sportovec roku 2016 proběhlo 22. prosince v hotelu Hilton Prague.

Deset nejlepších sportovců, tři nejúspěšnější kolektivy, trojice nejnadanějších juniorů a Sportovní legenda převzali svá ocenění v přímém televizním přenosu vysílaném na programu ČT1, který moderoval Libor Bouček. Slavnostní večer doplnilo hudební vystoupení skupiny Chinaski.  V 58. ročníku odborné ankety Sportovec roku, vyhlašované Klubem sportovních novinářů, přispělo svými hlasy celkem 233 žurnalistů. Celý projekt organizačně zajišťuje již 20 let agentura BPA sport marketing.

Titul Sportovec roku 2016 získal po desetileté nadvládě žen olympijský vítěz Lukáš Krpálek. Nového krále českého sportu korunoval předseda Klubu sportovních novinářů pan Zdeněk Pavlis společně s generálním ředitelem České televize panem Petrem Dvořákem.

V nejlepší desítce se objevily čtyři zástupkyně něžného pohlaví a obsadily následující příčky. Třetí místo a zároveň ocenění nejlepší sportovkyně – žena roku 2016 získala vítězka Světového poháru v biatlonu Gabriela Koukalová. Celkově pátou příčku vybojovala tenistka Karolína Plíšková. Dále následovala rychlobruslařka Martina Sáblíková na šesté pozici a na deváté příčce bronzová oštěpařka Barbora Špotáková.

Na celkově druhém místě se umístil stříbrný z OH v Riu rychlostní kanoista Josef Dostál. Čtvrtou pozici obsadil další stříbrný medailista Jaroslav Kulhavý. Sedmý v anketě skončil bronzový z OH ve vodním slalomu Jiří Prskavec. Osmou příčku získal veslař Ondřej Synek, další bronzový medailista z OH. Desáté místo patří sportovnímu lezci Adamu Ondrovi, který se probojoval do nejlepší desítky českých sportovců svým výkonem na nejstrmější a nejhladší cestě na stěně El Capitan v Yosemitském národním parku.

Sportovní legendou se stal in memoriam gymnasta Alois Hudec.

Nejlepším kolektivem roku 2016 byly opět zvoleny tenistky České republiky, které znovu obhájily vítězství nejen v této anketě, ale také v prestižním Fed Cupu. Druhou příčku získal bronzový čtyřkajak z letních olympijských her. Bronzový stupínek vybojovala ženská biatlonová štafeta.

V juniorské kategorii, kterou vyhlašuje Nadace České sportovní reprezentace, zvítězila atletka Michaela Hrubá, která získala titul juniorské mistryně světa ve skoku vysokém. Druhá skončila mistrovská krasobruslařská dvojice Anna Dušková a Martin Bidař. Třetí místo pak obsadil Tomáš Portyk, juniorský mistr světa v severské kombinaci.