V 1. kole ankety hlasovali celkem 224 členové Klubu sportovních novinářů. Právo hlasovat mají pouze členové Klubu sportovních novinářů ČR.

Hlasování sportovních novinářů je dvoukolové. V prvním kole rozhodli sportovní novináři svými hlasy o nominaci 10 jednotlivců a 3 kolektivů postupujících do druhého kola. Ve druhém kole pak z těchto deseti nominovaných jednotlivců vzejde konečné pořadí v anketě Sportovec roku. Stejným způsobem je  určeno i pořadí tří nejlepších kolektivů za rok 2021.

VÝSLEDKY 1. KOLA ANKETY

JEDNOTLIVCI

10 nominovaných jednotlivců pro 2. kolo

(bez bodových zisků, v abecedním pořadí)

 • DAVIDOVÁ MARKÉTA – biatlon
 • KOSTELECKÝ DAVID – sportovní střelba
 • KREJČÍKOVÁ BARBORA – tenis
 • KREJČÍKOVÁ B./SINIAKOVÁ K. – tenis
 • KRPÁLEK LUKÁŠ – judo
 • LEDECKÁ ESTER – snowboarding, lyže
 • LIPTÁK JIŘÍ – sportovní střelba
 • PRSKAVEC JIŘÍ – vodní slalom
 • SCHICK PATRIK – fotbal
 • VADLEJCH JAKUB – atletika

Další v pořadí najdete v kompletní tiskové zprávě ZDE.

KOLEKTIVY

3 nominované kolektivy pro 2. kolo

(bez bodových zisků, v abecedním pořadí)

 • BASKETBAL – reprezentace ČR muži
 • FOTBAL – reprezentace ČR muži
 • HOKEJ – reprezentace ČR ženy

ZAJÍMAVOSTI

Hlasující stáli před těžkou volbou, jak poskládat desítku nejlepších za rok, v němž čeští sportovci vybojovali jedenáct olympijských medailí, dva tituly     mistrů světa v olympijských disciplínách, slavili vítězství ve Stanley Cupu či na grandslamovém turnaji.

Hlasování ukázalo, že ani olympijské stříbro k postupu nemusí stačit. Sestava zlatých medailistů je však kompletní, a právě v ní můžeme hledat největší   favority pro druhé kolo hlasování. Zvítězí judista Lukáš Krpálek, vodní slalomář Jiří Prskavec, tenisový pár Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou, či střelec Jiří Lipták?

Nebo dají hlasující větší váhu úspěchům některého z dalších nominovaných?

Olympijské stříbro posunulo mezi největší osobnosti roku oštěpaře Jakuba Vadlejcha a střelce Davida Kosteleckého. Naopak na další medailisty z Tokia už v silné konkurenci místa v TOP10 nezbyla.

Pravidla ankety Sportovec roku už od časů sourozenců Romanových (vítězové v roce 1962) či bratrů Pospíšilů (vítězové 1979) řadí páry do hlavní kategorie společně s individuálními sportovci. Poprvé v historii však nastala situace, že jeden sportovec postoupil do finálové desítky jako jednotlivec a zároveň i v páru. Dokázala to tenistka Barbora Krejčíková, která ve dvojici s Kateřinou Siniakovou vyhrála olympijský turnaj, Roland Garros a Turnaj mistryň, zároveň však prožila mimořádný rok i ve dvouhrách. Vyhrála pařížský grandslam, další dva turnaje WTA a v žebříčku dosáhla na pozici světové trojky.

Loňskou pozici mezi deseti nejlepšími sportovci vedle kajakáře Prskavce obhájily už jen dvě zástupkyně zimních sportů. Biatlonistka Markéta Davidová vyhrála na MS vytrvalostní závod a hlasujícím se připomněla prvním místem hned v úvodní disciplíně nové sezony. Sportovkyně roku 2018 Ester Ledecká letos vybojovala dvě čtvrtá místa na mistrovství světa.

Hokejista David Pastrňák loňské vítězství neobhájí, za rok 2021 mu patří    třinácté místo. A zatímco loni byli ve finále dva hokejisté a fotbalista s basketbalistou, letos mají kolektivní sporty jediného zástupce. Je jím fotbalový kanonýr Patrik Schick, nejlepší střelec Eura.

Boj o umístění mezi nejlepšími deseti byl dramatický až do pondělní půlnoční uzávěrky. Nakonec jako první pod čarou skončil se ztrátou pouhých dvanácti bodů šermíř Alexander Choupenitch.

Chybět bude i trojnásobná vítězka Martina Sáblíková, jež se za posledních šestnáct let nevešla do nominace teprve podruhé. V roce 2012 skončila třináctá, letos jí patří dokonce až 22. příčka.

Sáblíkovou by naopak počtem titulů letos mohl dorovnat judista Krpálek, který přebíral křišťálové koruny v letech 2016 a 2019, a také tentokrát je velkým favoritem. Připomeňme, že nad úspěšnou rychlobruslařkou jsou v historických tabulkách ankety už jen Věra Čáslavská a Jan Železný, kteří mají po čtyřech vítězstvích.

O titulu pro nejlepší sportovní kolektiv se rozhodne mezi třemi reprezentačními týmy. Poprvé v historii se o slovo přihlásila ženská hokejová reprezentace. Tým trenéra Tomáše Paciny si o body v anketě řekl postupem na zimní olympijské hry do Pekingu. To basketbalová mužská reprezentace vyhrála anketu v roce 2019, fotbalový národní tým má dokonce sedm titulů, ten poslední však z roku 2004.

Pozice tří nejlepších kolektivů byla silná, prvním týmem pod čarou zůstala  fotbalová Slavia s mankem 57 bodů. Mimochodem, slávisté skončili čtvrtí i loni. Loňský vítěz, smíšená štafeta biatlonistů, v letošním hlasováním nefiguroval.