Sportovec roku zná výsledky 1. kola hlasování novinářů. Nyní tedy známe TOP 10 osobností v kategorii jednotlivců, ze kterých vzejde nová držitelka či držitel skleněné koruny. Stejně tak je jasné také obsazení TOP 3 týmů v kategorii kolektivů.

V 1. kole ankety hlasovalo celkem 203 členů Klubu sportovních novinářů. Právo hlasovat mají pouze členové Klubu sportovních novinářů ČR.

Hlasování sportovních novinářů je dvoukolové. V prvním kole hlasující rozhodli o nominaci 10 jednotlivců a 3 kolektivů postupujících do druhého kola. Ve druhém kole pak z těchto deseti nominovaných jednotlivců vzejde konečné pořadí v anketě Sportovec roku. Stejným způsobem je určeno i pořadí tří nejlepších kolektivů za rok 2022.

VYHLAŠOVANÉ ANKETY 

Sportovec roku = odborná novinářská anketa KSN

 • jednotlivci
 • kolektivy
 • Sportovní legenda – Cena Emila Zátopka

Oddanost sportu = vyhlašuje Národní sportovní agentura

Junior roku = vyhlašuje Nadace české sportovní reprezentace

VÝSLEDKY 1. KOLA ANKETY

JEDNOTLIVCI

10 nominovaných jednotlivců pro 2. kolo

(bez bodových zisků, v abecedním pořadí)

 • DAVIDOVÁ MARKÉTA, biatlon
 • KREJČÍKOVÁ B./SINIAKOVÁ K., tenis
 • LEDECKÁ ESTER, snowboarding, lyže
 • ONDRA ADAM, sportovní lezení
 • PASTRŇÁK DAVID, hokej
 • PROCHÁZKA JIŘÍ, MMA
 • PŘINDIŠ VÍT, vodní slalom
 • SÁBLÍKOVÁ MARTINA, rychlobruslení
 • ŠPOTÁKOVÁ BARBORA, atletika
 • VADLEJCH JAKUB, atletika

Další pořadí jednotlivců najdete v tiskové zprávě.

KOLEKTIVY

3 nominované kolektivy pro 2. kolo

(bez bodových zisků, v abecedním pořadí)

 • FLORBAL – reprezentace ČR muži
 • HOKEJ – reprezentace ČR muži
 • HOKEJ – reprezentace ČR ženy

Další pořadí v kategorii kolektivů najdete v tiskové zprávě.

ZAJÍMAVOSTI

Do finálové desítky postoupily čtyři osobnosti, které anketu v minulosti už vyhrály. Dohromady jim patří dokonce sedm triumfů, protože Martina Sáblíková zvítězila třikrát (2007, 2009, 2010) a Barbora Špotáková dvakrát (2008 a 2012). Ester Ledecká je šampionkou z roku 2018 a David Pastrňák byl Sportovcem roku 2020.

Pouze dva nominovaní mají v TOP 10 premiéru. Ještě nikdy se tak vysoko neprobojovali Jiří Procházka a Vít Přindiš.

Ve výsledkové listině letos nenajdeme loňského krále judistu Lukáše Krpálka, trojnásobný vítěz tentokrát nezískal ani bod. Umístění v elitní desítce dokázali obhájit jen Markéta Davidová, pár Barbora Krejčíková – Kateřina Siniaková, Ester Ledecká a Jakub Vadlejch.

Favority pro druhé kolo můžeme hledat mezi olympijskými medailisty. Ester Ledecká získala zlato v paralelním obřím slalomu na snowboardu a rychlobruslařka Martina Sáblíková skončila třetí v závodě na 5000 metrů.

V nominaci jsou dva mistři světa – vodní slalomář Vít Přindiš a zápasník MMA Jiří Procházka. Titul evropského šampiona posunul mezi nejlepší sportovce lezce Adama Ondru.

Tenistky Krejčíková se Siniakovou vyhrály tři grandslamové turnaje, biatlonistka Markéta Davidová získala malý globus za vytrvalostní závod. Světový bronz (a evropské stříbro) vybojoval oštěpař Jakub Vadlejch, bronz z ME získala i jeho kolegyně Barbora Špotáková. Za dlouhodobě výborné výkony v NHL si místo v nominaci vybojoval hokejista David Pastrňák.

Po sečtení hlasů všech 203 sportovních novinářů zůstal jako první pod čárou cyklista Jan Hirt. Šestému muži letošního Giro d´Italia chybělo na desáté místo plných šedesát bodů.

Také v kategorii kolektivů měly nominované celky vysoký náskok. Fotbalisté Viktorie Plzeň, kterým patří nepostupové čtvrté místo, ztratili na třetí příčku 53 body.

O titul se ve druhém kole střetnou tři týmy, které při svých zápasech bojují     s holemi v rukou. Reprezentační celky hokejistů a hokejistek doplní národní tým florbalistů. Florbal vybojoval stříbro na MS, oba hokejové týmy mají ze svých světových šampionátů bronzové sady medailí. Loni korunovaní basketbalisté ČR se do finále neprobojovali.

JUNIOR ROKU 2022

Letos proběhne již 27. ročník soutěže „Junior roku“, kterou vyhlašuje Česká nadace sportovní reprezentace ve spolupráci s Klubem sportovních novinářů    a společností BPA sport marketing a.s. Cílem soutěže je posílit zájem mládeže o sport, motivovat juniorské reprezentanty a jejich trenéry k dosažení špičkových mezinárodních výsledků, rozšířit okruh partnerů mladých sportovců.

O titul „Junior roku 2022“ se mohou ucházet mladí sportovci, kteří v roce 2022 dosáhli věku maximálně 21 let, a kteří nepřekročili v daném roce věk juniora dle pravidel a sportovně technických norem svého sportovního odvětví.

Při udělení ocenění se hodnotí výsledky na olympijských hrách, na mistrovství světa nebo mistrovství Evropy seniorů, dále na mistrovství světa nebo mistrovství Evropy juniorů, hodnotí se světové a evropské rekordy seniorů      a juniorů a jiné mimořádné sportovní výkony.

V minulosti dosáhli tohoto ocenění např. Lukáš Bauer, Kateřina Kůrková, Roman Kreuziger, Šárka Záhrobská, David Svoboda, Zuzana Hejnová, Martina Sáblíková nebo Lukáš Krpálek.

Nadace oslovila všechny sportovní svazy, případně jejich zastřešující organizace evidované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Termín přihlášek kandidátů byl stanoven na 21. listopad 2022. Všechny přihlášky posuzuje na zvláštním zasedání Rada expertů nadace         a vybere 10 nejlepších juniorských sportovců. Z nich pak správní rada nadace, rozšířená o předsedu Klubu sportovních novinářů, určí pořadí nejlepších juniorů roku.

INFORMACE O PROJEKTU

generální partneři projektu: 

Plzeňský Prazdroj, a.s.  a    TIPSPORT a.s.    

Vyhlášení výsledků 64. ročníku ankety Sportovec roku 2022 můžete sledovat v přímém přenosu ve středu 21. prosince na programu ČT1 od 21:40 hodin.

Pořadem bude provázet stejně tak jako v předchozích ročnících Daniela Písařovicová. O hudební doprovod se postará kapela Čechomor.

V rámci přímého přenosu bude udělena trofej za „Oddanost sportu“, kterou zaštítí Národní sportovní agentura. Ocenění převezme uznávaná sportovní autorita s vysokým morálním kreditem, která celoživotním přístupem ke sportu motivuje a inspiruje mladé sportovce. 

Vyhlášen bude tradičně i nejlepší Junior roku, kterého vyhlašuje Česká nadace sportovní reprezentace.

I letos budou originální trofeje pro oceněné sportovce ze studia Achilleas. Sklář a designér slovensko-řeckého původu, Achilleas Sdoukos navrhl a vyrobil se svým týmem krásné trofeje. Na jejich vznik se můžete podívat zde. http://sportovecroku.cz/

Autorkou hlavní ceny, tradiční korunky pro vítěze, je výtvarnice Alena Matějka.

Celý projekt organizačně a marketingově zajišťuje více jak 25 let společnost BPA sport marketing a.s., která má dlouholeté zkušenosti v oblasti sportovního marketingu a reklamy.

AKREDITACE NA TISKOVÉ KONFERENCE

Akreditaci členům KSN uděluje vybor@ksn.cz a ostatním mediím BPA (cekal@bpa.cz). Vstup na tiskové konference a slavnostní vyhlášení spojené s přímým přenosem bude umožněn pouze řádně akreditovaným novinářům s potvrzenou akreditací. Uzávěrka akreditací: 14. prosince 2022.

Tiskové konference jsou plánované na 19.12. (12 hodin MAT CLUB, Karlovo náměstí 285/19, Praha 2) a 21. 12. 2022 v hotelu Hilton Prague (Pobřežní 1, Praha 8) v 18:30 a 23:15 hodin.

KONTAKTY

V případě doplňujících dotazů týkající se pořadu a organizace projektu:

Petra Pavelková, BPA sport marketing a.s.

email: pavelkova@bpa.cz

Dotazy týkající se hlasování v anketě členů KSN směřujte prosím na:

Jaroslav Beránek, KSN

email: jaroslav.beranek@idnes.cz

ZÁKLADNÍ INFORMACE

  1. 12.                   tisková zpráva –výsledky 1. kola hlasování

  9. 12. (12:00 h)   uzávěrka 2. kola hlasování v anketě

19. 12. (12:00 h)   tisková konference se Sportovní legendou

21. 12. (18:30 h)   tisková konference s nominovanými sportovci

             (21:40 h)   SPORTOVEC ROKU 2022                                         
                            přenos slavnostního vyhlášení na ČT1

            (23:15 h)   tisková konference s vítězi