Deset nejlepších sportovců, tři nejúspěšnější kolektivy, Sportovní legenda a nově i v kategorii Oddanost sportu převzali svá ocenění v rámci pořadu Sportovec roku 2020, který moderovala Daniela Písařovicová na programu ČT1.
Slavnostní večer se nesl v duchu tance. Vítězové StarDance tančili a gratulovali vítězným sportovcům. V 62. ročníku odborné ankety Sportovec roku, vyhlašované Klubem sportovních novinářů, přispělo svými hlasy 214 žurnalistů. Celý projekt organizačně zajišťuje již 24 let agentura BPA sport marketing.

Titul Sportovec roku 2020 získal David Pastrňák, nejlepší střelec NHL této sezony. Druhé místo získala Ester Ledecká, úspěšná lyžařka a snowboardistka v jednom. Rychlobruslařka Martina Sáblíková, která v Salt Lake City na trati 3 000 m vybojovala titul mistryně světa, skončila v anketě třetí. Na celkově čtvrtém místě se umístil fotbalista Tomáš Souček. Páté místo získala tenistka Petra Kvitová. Šestou příčku obsadil držitel Stanley Cupu Ondřej Palát. Sedmý byl vodní slalomář Jiří Prskavec. Osmé místo patří basketbalistovi Tomáši Satoranskému. Devátá byla úspěšná biatlonistka Markéta Davidová. A desátou příčku získal dráhový cyklista, Tomáš Bábek, držitel evropského zlata.

Sportovní legendou se stal fotbalový mág Antonín Panenka, který se mimo jiné proslavil legendární penaltou ve finále mistrovství Evropy v roce
1976.

Velký boj byl letos o první místo v kategorii kolektivů. Kolektivem roku 2020 se stala biatlonová smíšená štafeta ve složení Eva Puskarčíková, Markéta Davidová, Michal Krčmář a Ondřej Moravec, která získala bronzovou medaili na světovém šampionátu v Anterselvě. Druhou příčku získal reprezentační fotbalový tým. Bronzový stupínek vybojovala fotbalová reprezentace do 21 let. Novinkou letošního ročníku bylo udělení trofeje za „Oddanost sportu“ pod záštitou Národní sportovní agentury. Ocenění každoročně převezme uznávaná sportovní autorita s vysokým morálním kreditem, která celoživotním přístupem ke sportu motivuje a inspiruje mladé sportovce.

Historicky prvním držitelem se stal Zdeněk Růžička. Zdeněk Růžička byl vždy Sokol tělem i duší. Třikrát reprezentoval na olympijských hrách jako gymnasta, v roce 1948 vybojoval bronzové medaile za sestavy na kruzích a v prostných. Od roku 1957 působil 30 let jako trenér, je držitelem ceny fair play Českého olympijského výboru. Po roce 1989 pomáhal obnovit sokolskou činnost a působil jako starosta TJ Sokol Brno 1. Vychoval desítky či spíše stovky gymnastů a gymnastek. Celý svůj život naplňuje sokolské ideály a předává je dalším generacím.
Stejně jako v loňské obdrželi úspěšní sportovci originální trofeje ze studia Achilleas. Autorkou hlavní ceny, tradiční korunky pro vítěze, je výtvarnice Alena Matějka.

ZAJÍMAVOSTI

Patnáct let se čekalo, než anketu znovu vyhraje zástupce kolektivního sportu. A opět uspěl hokejista, na Jaromíra Jágra z roku 2005 nyní navázal David Pastrňák. Čtyřiadvacetiletý útočník týmu Boston Bruins v předčasně ukončené základní části NHL získal Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce.

V anketě Sportovec roku se Pastrňák dostal mezi deset nejlepších potřetí v řadě. V roce 2018 byl čtvrtý, loni obsadil třetí místo, letos poskočil na úplný vrchol. Zisku křišťálové koruny, která anketu provází od roku 1993, si hokejista nesmírně považoval. „Nejkrásnější dárek, jaký jsem mohl k letošním Vánocům dostat. Koruna je nádherná. Přímo skvostná,“ laskal v rukou křišťálovou trofej. „Doma mi udělali parádní Síň slávy, takže koruna bude nejprve pod stromečkem, a pak na nejvýznamnějším místě mezi všemi trofejemi a cenami, které jsem v kariéře zatím získal,“ ujišťoval.

Za dvaašedesát let existence ankety teprve jako čtvrtý hokejista po Josefu Mikolášovi, Dominiku Haškovi a Jaromíru Jágrovi. „Neskutečné, nikdy jsem si nedokázal představit, že bych se mohl stát Sportovcem roku jako oni. Hokej je přece jen kolektivním sportem, takže na jednotlivce se pohlíží jinak.“ Pastrňák vyhrál na body poměrně přesvědčivě, nicméně nejvíce prvních míst na hlasovacích lístcích získala Martina Sáblíkovou. Rychlobruslařce dalo nejvyšší možný počet bodů 45 novinářů, Pastrňák jich dostal 36 a Tomáš Souček 33. Na první místo některého z hlasovacích lístků se dostal každý z deseti nominovaných finalistů – na konci tohoto žebříčku jsou Tomáš Bábek (3) a Jiří Prskavec (2).

Lyžařku a snowboardistku Ester Ledeckou nominovalo nejvýše dvacet voličů, ale v popředí ji viděla drtivá většina, čímž se vítězka ankety z roku 2018 vyhoupla na konečné druhé místo. Martina Sáblíková potvrdila třetím místem svoji dlouhodobou úspěšnost. Na medailové pozici je už po osmé v kariéře. V letech 2007, 2009 a 2010 zvítězila, dvakrát byla druhá a letos si připsala už potřetí bronzovou příčku.

Jestliže Pastrňák je první hokejový vítěz od Jágrova triumfu v roce 2005, tak Tomáš Souček je nejlépe umístěným fotbalistou od roku 2004, kdy byl rovněž na čtvrtém místě Pavel Nedvěd. Mezitím sice Petr Čech posbíral osm nominací, ale nejlépe skončil pátý. Tenistka Petra Kvitová je už dvojnásobnou vítězkou ankety, ale její letošní páté místo je pro ni třetím nejlepším výsledkem v kariéře. Pro trio Ondřej Palát, Markéta Davidová a Tomáš Bábek byl už postup do finále jejich maximem, naopak Tomáš Satoranský klesl z loňské druhé příčky na osmou,
Jiří Prskavec si pohoršil z šestého místa na sedmé.

Pro připomenutí – loňský vítěz judista Lukáš Krpálek v letošním ročníku nezískal ani bod a z TOP10 z minulého roku v nominaci chyběli i
snowboardistka Eva Samková, lezec Adam Ondra a tenistky Karolína Plíšková s Barborou Strýcovou.

Nevídaně vyrovnaná byla v letošním roce kategorie kolektivů. Poprvé v historii dosáhly týmy na prvních dvou místech stejného bodového zisku, a tak o vítězi rozhodovalo pomocné kritérium. Smíšená štafeta biatlonistů i fotbalový reprezentační A-tým nasbíraly shodně po 336 bodech. Rozsoudil je až vyšší počet lepších umístění. Biatlonisty dalo na první příčku 69 hlasujících novinářů, fotbalisty o dva méně.

Biatlon tak po individuálním vítězství Gabriely Koukalové v roce 2017 získal i historicky první triumf mezi kolektivy. V minulosti skončily biatlonové štafety dvakrát druhé a dvakrát třetí. Ondřej Moravec proměnil svoji čtvrtou nominaci, Eva Puskarčíková se dočkala na druhý pokus.

POŘADÍ NOVINÁŘSKÉ ANKETY SPORTOVEC ROKU 2020

Celkem hlasovalo 214 členů Klubu sportovních novinářů.

Jednotlivci

 1. David PASTRŇÁK, hokej 1 253 bodů (finanční odměna 250 000 Kč)
 2. Ester LEDECKÁ, snowboarding, alp. lyžování 1 109 bodů (fin. odměna 200 000 Kč)
 3. Martina SÁBLÍKOVÁ, rychlobruslení 1 051 bodů (finanční odměna 170 000 Kč)
 4. Tomáš SOUČEK, fotbal 994 bodů (finanční odměna 140 000 Kč)
 5. Petra KVITOVÁ, tenis 936 bodů (finanční odměna 120 000 Kč)
 6. Ondřej PALÁT, hokej 915 bodů (finanční odměna 100 000 Kč)
 7. Jiří PRSKAVEC, vodní slalom 789 bodů (finanční odměna 80 000 Kč)
 8. Tomáš SATORANSKÝ, basketbal 686 bodů (finanční odměna 70 000 Kč)
 9. Markéta DAVIDOVÁ, biatlon 673 bodů (finanční odměna 60 000 Kč)
 10. Tomáš BÁBEK, dráhová cyklistika 648 bodů (finanční odměna 50 000 Kč)

Kolektivy

 1. BIATLON – SMÍŠENÁ ŠTAFETA ČR – 336* bodů
  • složení: Puskarčíková, Davidová, Moravec a Krčmář
  • finanční odměna 100 000 Kč
 2. FOTBAL – reprezentace ČR muži 336* bodů
  finanční odměna 80 000 Kč
 3. FOTBAL – reprezentace ČR muži do 21 let 307 bodů
  finanční odměna 60 000 Kč

* O pořadí na prvním místě rozhodlo pomocné kritérium dle Oficiálních pravidel ankety: vyšší počet lepších umístění.

Sportovní legenda 2020 – Cena Emila Zátopka

 • Antonín PANENKA, fotbal

Oddanost sportu 2020 – Cena Národní sportovní agentury

 • Zdeněk RŮŽIČKA

Fotografie

Autor: Jan Beneš (BPA sport marketing)